Büyük Görmek İçin Üstüne Tıklayınız.


.

Ressam Mahmut Celayir'in kitap için yaptığı "Yabani Sögüt Deseni" 

GÜNEŞİN SAVRULDUĞU YERDEN
(Bingöl Hikâyeleri)
Evrensel Yayınları

Ahmet Say’ın 10 hikâyeden ve 128 sayfadan oluşan bu kitabında yer alan üç hikâye, 1970 TRT Hikâye Ödülü, 1974 Sabahattin Ali Ödülü ve 1975 Antalya Film Festivali Ödülü’nü almış, 1980 yılında Milliyet Yayınları, 1982’de Karacan Yayınları, 1988’de Can Yayın-ları, 2007’de Evrensel Basım Yayın tarafından İstanbul’da yayım-lanmıştır (ISBN 978-975-6106-67-9).

Say’ın hikâyeciliği üzerine Cemal Süreya şöyle yazmıştır:

Ahmet Say, insani durumun altında toplumsal eleştiriyi çok iyi veriyor. Ayrıca, anlatımında da, anlattığı olaylara elverişli gele-bilecek bir eğleni havası var. Bu yazarın bir iki ay önce bir dergide yayımladığı “Kalkınma Yolları” adlı öykü gerçekten nefisti. Sanırım, Baba Çehov bile okusa, hayıflanırdı böyle bir yapıt karşısında. Yazarını da alnından öperdi. Diyeceğim: Ahmet Say izlenecek bir yazar. İlk birkaç öyküsüyle yurdumuzun en iyi öykücüleri arasına giriyor. Bir yazar için önemlidir bu. Bir kumaş nasıl ilk metresinde belliyse, sanatçı da öyle oluyor. İlk yapıtlarında ipuçlarını vermemiş bir sanatçının ileride büyük gelişim göstereceğine inanamıyorum. Ahmet Haşim daha ilk şiirinde göl kıyısını ve annesini anlatırken Ahmet Haşim’di. Bunu bütün önemli sanatçılar için söyleyebiliriz. Yaşar Kemal’in röportajlarını ve ilk öykülerini düşünün. Nâzım’ın ilk şiirlerini, Yahya Kemal’in ilk şiirlerini düşünün. Böyledir bu. Ahmet Say da büyük Ahmet Say’ın çıkış noktası olarak, uzun sürmesini istedi-ğimiz bir sanat yolunun bütün esinlerini ve ipuçlarını şimdiden taşıyor.”  CEMAL SÜREYA / (1974).

Türkiye çapında dağıtımı olan Evrensel Basım Yayın’ın yapmaktadır. Kitap bütün kitapçılarda bulunmakta, toplu alımlarda indirim yapılmaktadır.

   
 
 
  | 2008© Ahmet Say |
| Site Danışmanı:Kemal Çifçi |