Büyük Görmek İçin Üstüne Tıklayınız.


 

Büyük Görmek İçin Üstüne Tıklayınız.


 

İPEK HALIYA TERS BİNEN KEDİ
(Epik Hikâye) 
         
Evrensel Yayınları

   Ahmet Say’ın 80 sayfadan oluşan bu epik öykü kitabı, 1982 yılında Dayanışma Yayınları tarafından Ankara’da yayımlanmış, 2007’de Evrensel Basım Yayın tarafından 2. basımı gerçekleştiril-miştir (ISBN 978-975-6106-66-2). İpek Halıya Ters Binen Kedi, ayrıca Almanya’da Express Edition tarafından Reihe Autoren (Yazarlar Dizisi) içinde “Die Katze die sich rücklings auf den Seidenteppich setzt” başlığı altında 1985 yılında Express Edition tarafından Berlin’de yayımlanmıştır (ISBN 3-88548-374-2).
 
   15 bölümden oluşan “epik” nitelikli bu uzun hikâye üzerine Al-manya’nın önde gelen gazetelerinden Süddeutsche Zeitung’da bir eleştiri yazısı yayımlanmış, söz konusu yazıda Ahmet Say “zeki ve buluşçu” bir yazar olarak övülmüştür.
 
    Almanca basımın arka kapağındaki kısa tanıtım paragrafının Türkçesi şöyledir:
 
   Elinizdeki zekice hazırlanmış gülmece kitabında yazar Ahmet Say”, bir öykücünün masal üslubunu kullanarak okuru, o kalaba-lık, cıvıldayan, rengârenk Türk pazarlarından birinin tam ortasına taşıyor. “Hırsızlık olarak ticaret”, “ticaret olarak hırsızlık”… Kedi-miz çok özel bir kedi. Ticarete dalıyor ve bu sırada bir fenomenin izini buluyor.” / EXPRESS EDİTİON (1985)
 
   Bu epik hikâyenin Türkçe basımının arka kapağında ise kitap-tan kısa bir alıntıya yer verilmiş. Bu alıntı, Martin Luther imzasını ve 1524 tarihini taşıyor:
 
   “Böylece özdeyiş doğru çıktı: Büyük hırsızlar küçük hırsızları asarlar. Romalı senatör Cato’nın dediği gibi: Küçük hırsızlar zin-dana atılıp zincire vurulmuş, resmî hırsızlar ise altın ve ipeklilere bürünmüş… Ama Tanrı’nın son sözü ne olacak? Tanrı, Ezekiel’e dediği gibi yapacak: Prenslerle tüccarları, bir hırsızla bir diğer hırsızı, kurşun ve ve demir gibi kaynaştıracak ve kent yanıp kül olduğunda ne prensler kalacak ne de tüccarlar…” / MARTİN LUTHER (1524).
 
Türkiye çapında dağıtımı olan Evrensel Basım Yayın’ın yapmaktadır. Kitap bütün kitapçılarda bulunmakta, toplu alımlarda indirim yapılmaktadır.

   
 
 
  | 2008© Ahmet Say |
| Site Danışmanı:Kemal Çifçi |