Büyük Görmek İçin Üstüne Tıklayınız.
 

KOCA KURT
(Roman)
Evrensel Yayınları

Ahmet Say’ın 256 sayfadan oluşan bu romanı, 1974 yılında Milliyet Gazetesi’nin açtığı roman yarışmasında ödül almış, 1976 yılında Milliyet Yayınları, 1982’de Karacan Yayınları ve 2007’de Evrensel Basım Yayın tarafından İstanbul’da yayımlanmıştır (ISBN 978-975-6106-65-5). Kocakurt’u tanıtmak için, bu roman üzerine Fethi Naci’nin ve Cemal Süreya’nın yazdıklarını alıntılamak yeterli olacaktır:

“Ahmet Say’ın ustalığı, Türkiye’nin ekonomik-sosyal yapısı hak-kındaki bilgisini bilgiçliğe kaçmadan vermesinde. Bunu yaparken mizah yeteneğini de ortaya koymuş oluyor. Nice önemli doğruları kısa bir cümle içinde verebiliyor; gereksiz açıklamalara girmiyor, okurun anlayışına güveniyor.” / FETHİ NACİ (1976).

“Ahmet Say’ın yenilerde yayımlanan ilk romanı Kocakurt’la ayrı bir ilgi uyandıracağı kanısındayım. 1950 kuşağı, 1960 kuşağı öykücülerinde pek görülmeyen bir humor’la, eğleniyle dolup taşan bir anlatımı var Ahmet Say’ın, Argoyu da çok güzel kullanıyor, öyle 20-30 sözcüğün içine sıkışıp kalmıyor; şiirsel bir gerilim, içeriğe uygun bir anlatım kıvamı tutturuyor. Bu niteliğiyle Kocakurt’u bir solukta okuyup bitiriveriyorsunuz. Üstelik Ahmet Say’ın romanının gerisinde Türkiye’ye özgü bir tarihsel şema da var. Ahmet Say bir yerde bir Brecht esprisiyle yaklaşıyor insan-lara. Kocakurt’un serüveniyle Türkiye’nin son çeyrek yüzyılda uğradığı tarihsel değişmeler arasında bağlar kuruyor.” / CEMAL SÜREYA (1976).

   
 
 
  | 2008© Ahmet Say |
| Site Danışmanı:Kemal Çifçi |