Büyük Görmek İçin Üstüne Tıklayınız.
 

MOZART
Evrensel Yayınları

  
Ahmet Say’ın hazırladığı 136 sayfadan oluşan, ithal kitap kâğıdına basılı Mozart (Mozart’ın Anısına) başlıklı derleme, büyük bestecinin 250. doğum yılı dolayısıyla Evrensel Basım Yayın tarafından uluslararası bir anlayış koşutunda hazırlanmış, 2007 yılında İstanbul’da yayımlanmıştır (ISBN 978-975-6106-68-6).

   Evrensel Basım Yayın’ın bu dizideki 339. yayını olan “Mozart” kitabının gövdesini 6 çeviri yazısı oluşturuyor: Hanns Eisler, Romain Roland, E. Hermann Meyer, Georg Knepler ve Hans Pischner gibi ünlü besteci, edebiyatçı ve müzikologların kaleme aldığı bu yazılar, Mozart’ın sanatçı kimliğine derinlik katan dünya görüşüyle ilgili değerlendirmeleri içermekte. Bestecinin çeşitli yönlerini ele alan bu değerli yazılar toplamına bir çerçeve getirmek amacıyla ilk yazı, “Mozart’ın Yaşam Öyküsü”, son yazı ise “Mozart’ın Eserlerinin Tam Listesi” başlıklarını taşıyor. Çerçeveyi ayrıca pekiştirmek için baştan ikinci yazı, “Mozart” başlığıyla besteci ve piyanistimiz Fazıl Say’a bırakılmış. Aynı şekilde sondan ikinci yazı da tanınmış bir piyanist ve müzikolog olan Leyla Pamir’in “Müzikte Geniş Soluklar” adlı kitabının “Mozart Üzerine Görüşler” bölümünden alıntılanmış. Kitapta ayrıca Mozart’ın yazdığı mektuplardan örnekler ve bir de “Küçük Sözlük” yer alıyor. Bütün bu nitelikleriyle “Mozart” kitabı, dünyayı değiştirme yolunda bir bestecinin tarihte ilk olarak feodal aristokrasiye çektiği resti ayrıntılarıyla açıklıyor; onurlu olduğu kadar “büyük” bir sanatçı olan Mozart hakkında bilgilenmek isteyen okurlar için doyurucu bir içerik sergiliyor.

Türkiye çapında dağıtımı olan Evrensel Basım Yayın’ın yapmaktadır. Kitap bütün kitapçılarda bulunmakta, toplu alımlarda indirim yapılmaktadır.

 
     
  | 2008© Ahmet Say |
| Site Danışmanı:Kemal Çifçi |