Büyük Görmek İçin Üstüne Tıklayınız.


 

MÜZİK YAZILARI
Müzik Ansiklopedisi Yayınları

  
Ahmet Say’ın yazdığı, 320 sayfadan oluşan, iplik dikişli, sıvama kapaklı cildiyle şık bir görünümü olan bu kitap, Müzik Ansiklope-disi Yayınları tarafından 2007 yılında Ankara’da yayımlanmıştır (ISBN 975-7436-33-X). “Büyük boy” olarak nitelenen kitabın boyut-ları, 17.5 X 24.5 santimdir.

   Say’ın bugüne kadar yazdığı çeşitli formlardaki müzik yazıların-dan bir “seçki” özelliği taşıyan kitabın tanıtım yazısına yazar bir soruyla başlar:

   Türkiye’de müzik yazarlığı ne demektir, ne işe yarar? Kendinizi bu ülkenin bir müzik yazarı yerine koyup lütfen bir düşünün: Yok-sulluğun, işsizliğin, cahilliğin kol gezdiği, umutsuzluğun yürekleri sardığı bir ülkede müzik yazarlığı nasıl olmalıdır? Bence müzik yazarlığı, yurdumuzun müzikle ilgili temel sorunları önünde yapıcı düşünceler, çözümler üretme, onları kamuoyuna açıklama, ilgilileri uyarma çalışmasıdır.

   Kitabın içeriğini altı bölümde ele aldım: “Öncelikli yazılar” başlıklı bölüm, eğilmemiz gereken öncelikli müzik sorunlarına ışık tutuyor. Bunların arasında, müzik eğitimi kurumlarımızın yeniden hayat bulması; Avrupa kültürü önünde Türkiye’nin konumu; devlet müzik kurumlarımızın eskiyen, yetersiz yapılanması gibi konular var. “Bir tutam eleştiri” başlıklı yazılar, “eleştiri” türünün ne gibi işlevler yüklendiğini örneklemesi bakımından sanırım ilginizi çekecektir. “Söyleşiler” başlıklı bölümde yer alan yazılar, hem benim yaptığım söyleşileri hem de başkalarının benimle yaptığı söyleşileri içeriyor. Uluslararası başarılar kazanan genç müzikçilerimizi tanıtma görevi-ni üstlenen yazılar, “Göğsümüzü kabartanlar” başlıklı bölümde bir araya geliyor. “Işıklar içinde yatıyor onlar” başlıklı bölüm, yakınlar-da aramızdan ayrılan sevgili müzikçi dostlarımın ardından kaleme aldığım yazıları içeriyor. “Bir çift söz” başlıklı son bölüm ise yalnızca bir “mektup” ile bir “konuşma”yı belgeliyor.

“Müzik Yazıları”nın
yayınevi satışlarında %25 indirim uygulanır. Gönderme masrafı olan kargo bedeli, yayınevi tarafından ödenir.

 
     
  | 2008© Ahmet Say |
| Site Danışmanı:Kemal Çifçi |